Bukuroshet e fjetura

Brand :
1.50

Titulli: Bukuroshet e fjetura⠀
Gjinia: Novelë⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Autori: Jasunari Kavabata⠀⠀⠀⠀⠀
Përktheu: Lili Bare⠀⠀⠀⠀
Çmimi: 150 L

Shkrimtari i parë japonez shpërblyer me çmimin “Nobel” në vitin 1968, në morinë e novelave të tij mbresëlënëse ekzaminon kufirin midis fantazisë dhe realitetit në mendjen e burrave të vetmuar. Në veprat e tij, realja dhe irealja ndeshen, soditja e natyrës, lulëzimi i një kumbulle, fluturimi i zogut etj., janë arratisje drejt një bote tjetër, me një bukuri të pashpjegueshme.

Autori shkruan në mënyrë metaforike, thekson zgjuarsinë e mendjes njerëzore për të nxjerrë në pah marrëdhënien e individit me botën ekzistenciale.

Novela e përkthyer me mjeshtëri nga Liri Bare, mbetet një nga kryeveprat e letërsisë botërore, si dhe një nga punët më të mira të autorit.

Vlerësimet

Nuk ka ende asnjë vlerësim.

Bëhu klienti i parë që vlerëson “Bukuroshet e fjetura”

Your email address will not be published. Required fields are marked *