Kolomba

1.00

Titulli: Kolomba
Gjinia: Novelë
Autori: Prosper Merime
Përktheu: Enver Fico
Çmimi: 150 L

Numri i faqeve; 177 fq

Mjeshtri francez, emër i famshëm në historinë e prozës botërore të shekullit të 19-të, ka lënë në repertorin e vet një pafundësi kryeveprash.

“Kolomba” – Një histori hakmarrjeje, ku autori pikturon Korsikën e dikurshme, me zakonet dhe traditat sa prapanike, aq edhe të egra.

Në Korsikë nëse keni një armik, duhet të zgjidhni midis pushkës, shtizës ose arratisë.

Orso della Rebias, një toger i ri, i duhet të përballet me këtë tragjedi pavarësisht dëshirës. Dredhi, provokime, dyluftime të heshtura, grindje, urrejtje dhe sfida. Orso, i dashuruar me zonjushë Lidian, gjendet i dyzuar midis respektit ndaj drejtësisë dhe domosdoshmërisë për hakmarrje…

Vlerësimet

Nuk ka ende asnjë vlerësim.

Bëhu klienti i parë që vlerëson “Kolomba”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1.00